Péče o pečující

„Abychom změnili svět, je třeba činit dobro těm, kteří nám to nemohou vrátit.“

Papež František

Charita Veselí nad Moravou usiluje o podporu a pomoc všem osobám, které pečují o své blízké v jejich přirozeném domácím prostředí, se zaměřením na péči o seniory a zdravotně postižené.
Aby člověk mohl poskytovat kvalitní péči, musí být v klidu a myslet i na své potřeby. Pokud bude své potřeby opomíjet, brzy nebude mít sílu se o pečovanou osobu postarat. Aby tedy mohla pečující osoba zajistit i své osobní potřeby, může využít pomoci našich služeb a věnovat se sama sobě, své rodině nebo svým zálibám.

 

Kontakty: 

Charita Veselí nad Moravou
Masarykova 136
698 01 Veselí nad Moravou
E-mail: charita@veselinm.charita.cz
             pecovatelska@veselinm.charita.cz 
Telefon: +420 518 327 014
Mobil:    +420 739 524 367

 

První pomocné kroky v péči o pečovanou osobu

  1. Kdo bude pečovat – promluvte si společně s osobou, o kterou chcete pečovat, jaké jsou její přání a potřeby, jestli má zájem zůstat v domácí péči. Domluvte se na tom, kdo z rodinných členů je ochotný se podílet na péči a zároveň se dohodněte, kolik času během dne můžete péči věnovat.
  2. Zjistěte si informace – pomocí informací od známých, přátel nebo z webu zjistěte, jaké služby se nacházejí ve Vašem okolí, které by Vám popřípadě mohly s péčí vypomoci (http://socialnisluzby-jmk.cz/).
    Obraťte se i na ošetřujícího lékaře pečované osoby, který má možnost předepsat poskytnutí odborné zdravotní péče v domácím prostředí.
  3. Zažádejte si o sociální dávky – žádost je možné podat na nejbližší pobočce Úřadu práce nebo na Městském úřadě na Sociálním odboru, kam žadatel územně spadá. Ten, kdo o příspěvek žádá, musí mít na tomto území buď trvalý, nebo hlášený pobyt. Je možné zažádat si zde o:
    -Příspěvek na péči – příspěvek je určen k úhradě péče, která může být poskytována Vámi nebo poskytovatelem sociálních služeb.
    -Příspěvek na mobilitu – pokud je potřeba pečovanou osobu opakovaně dopravovat z léčebných důvodů (např. k lékaři, na rehabilitaci či jiné instituce)
    -Průkaz zdravotně postižené osoby ZTP – na něj jsou vázány výhody a úlevy například parkování na vyhrazených místech.
  4. Jak zajistit kompenzační a rehabilitační pomůcky:
    - Jednou z možností zajištění kompenzačních pomůcek je jejich zapůjčení v půjčovně kompenzačních pomůcek – za poplatek. Zapůjčení bývá zpravidla nejrychlejší cestou, jak potřebnou pomůcku získat.
    - Některé pomůcky předepisuje i praktický nebo odborný lékař pečované osoby.
    - Na speciální pomůcky lze zažádat o příspěvek na Úřadě práce a to v případě, že pomůcka není plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
    - Inkontinentní pomůcky (pleny, plenkové kalhotky, podložky) – předepisuje praktický lékař pečované osoby. Pacient si může, po dohodě s lékařem, sám vybrat značku inkontinentních pomůcek, která mu nejlépe vyhovuje.

V případě, že budete potřebovat pomoc nebo radu v péči o pečovanou osobu, neváhejte se na nás obrátit.              

ZAJÍMAVÉ ODKAZY: